Szokujący Marcin Luter: „kobiety winny służyć małżeństwu lub prostytucji”

facebook

Uznawany przez lata za heretyka i ekskomunikowany Marcin Luter zdobywa coraz więcej zwolenników w… Kościele katolickim. Pomijając jego niemalże adoratorów (np. Kard. Walter Kasper) herezjarcha znajduje duże zrozumienie także u najważniejszych ludzi w Watykanie. Nawet kard. Gerhard Müller, przewodniczący Kongregacji Nauki Wiary, a więc pierwsza osoba w Kościele po papieżu twierdzi, że Kościół katolicki popełnił błąd, ekskomunikując Lutra bez zwrócenia uwagi na cele, które mu przyświecały.

– Powinno się krytyczniej rozróżnić, czego on właściwie chciał – stwierdził Müller. Wśród plejady niemieckich kardynałów nie wszyscy jednak weszli na ten level hard ekumenizmu. Kard. Walter Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych odniósł się niedawno krytycznie do postaci ojca reformacji: „Traktuję go oczywiście jako heretyka. Słusznie się stało, że został wyłączony z Kościoła”.

Przypomnijmy więc kilka cytatów nieekumenicznych i niezbyt poprawnych politycznie z doktora Lutra (zwłaszcza, że od 1999 roku, czyli od podpisania wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu sygnowanej przez władze duchowne katolików i luteran, gdzie nota bene nikt nie zrezygnował ze swojej teologii więc podpisano wykaz ogólników, głosi się, że w 2017 r. miałby nastąpić przełom w relacjach katolicko-luterańskich ze względu na 500. rocznicę reformacji.

Luter i kobiety:

„Dzieło i słowo Boże mówią nam jasno, że kobiety winny służyć małżeństwu lub prostytucji”

„Jeśli kobiety męczą się i umierają po licznych porodach, nic w tym złego; niech umierają, byle tylko rodziły, na to są”.

Luter i ekumenizm:

„Wydaje mi się, że skoro zwolennicy Rzymu są tak szaleni, jedynym lekarstwem pozostaje, aby cesarz, królowie i książęta przepasali się siłą i zbrojnie uderzyli na owe chwasty całego świata i walczyli z nimi- nie słowami, lecz żelazem”

„Czemuż raczej nie zgładzimy ich (katolików – dop. Red.) mieczem i nie obmyjemy naszych rąk w ich krwi”

„Ty, który krwią chrześcijańskich braci nasycić się nie możesz. Idź, badaj i szukaj robaków w gnoju, dopóki się nie nauczysz, co to jest błąd, co grzech i kacerstwo. Nie widziałem jeszcze większego od ciebie osła, choć chwalisz się, że przez wiele lat uczyłeś się dialektyki” (Luter do wicekanclerza uniwersytetu w Ingolstadt, Jana Ecka)

„Nie godzę się, aby nauka moja mogła podlegać czyjemukolwiek osądowi, nawet anielskiemu. Kto nie przyjmuje mojej nauki, nie może dojść do zbawienia”

Luter, Żydzi i ostatnie dni

Luter pisał ostro o Żydach. Dzisiaj nazwany zostałby niechybnie antysemitą, ale ze względu na to, że zwalczał Rzym, jego grzechy antyżydowskie hojnie mu współczesny świat wybacza… A pamiętajmy, że Luter posunął się nawet do wzywania swoich wiernych do palenia synagog, niszczenia żydowskich ksiąg świętych oraz karania śmiercią Żydów, którzy nie przyłączą się do protestantów.

Pod koniec życia sporo pił („Żrę jak Czech i chleję jak Niemiec” – pisał w liście z 2 lipca 1540 roku do swojej żony). Może alkohol mógłby nieco wytłumaczyć jedno z jego ostatnich „dzieł”, które warto na koniec zacytować:

„Rozum to jest największa k***a diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą k***ą; jest prostytutką, prawdziwą k***ą diabelską, k***ą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość (…) rzuć jej w twarz plugastwo, aby ją oszpecić. Rozum jest utopiony i powinien być utopiony w Chrzcie (…) Zasługiwałby na to, ohydny, aby go wyrzucono w najbrudniejszy kąt w domu, do wychodka”

Tłumaczenie cytatów z Lutra – dr Stanisław Krajski („Kazania nieekumeniczne”)

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra