Gdzie są feministki? Żydzi zamazują banknoty z wizerunkami kobiet!

Wikimedia Commons

Skandaliczna praktyka wśród Żydów w samym Izraelu! Po wypuszczeniu nowych banknotów, zamazują je, ponieważ… widnieją na nich kobiety!

– Od czasu, gdy do obiegu trafiły nowe banknoty, często dostaję je z portretami kobiet przekreślonymi lub zamazanymi jakimiś kulfonami – mówi w rozmowie z dziennikarzami Joel, właściciel sklepu spożywczego Mea-Sze’arim, który znajduje się w dzielnicy ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie. Wyjaśnił, że robią to dlatego, że nie chcą patrzeć na obce kobiety. Podobne oznaki szowinizmu potwierdzają właściciele sklepów w całej okolicy!

Joelisz Kreus, ortodoksyjny Żyd i aktywista twierdzi, że niedługo się to skończy, ponieważ za kilka miesięcy najdalej zabraknie starych banknotów, a „ortodoksi nie będą wiecznie zamazywać twarzy”.

23 listopada do obiegu wypuszczono nowe banknoty. Na pieniądzach wartości 20 i 100 nowych szekli przedstawiono czołowe poetki żydowskie pierwszej połowy XX wieku: odpowiednio Rachel Bluwstein i Leah Goldberg.

Równolegle z emisją wspomnianych dwóch nowych banknotów pojawiły się dwa inne, z których jeden również wywołał sprzeciw pewnego rabina nurtu sefardyjskiego. Zabronił on swym uczniom spoglądania na banknot wartości 50 NIS, na którym pokazano poetę Saula Czernichowskiego (1875-1943). Tym razem powodem zastrzeżeń ortodoksyjnego nauczyciela żydowskiego był fakt, że pisarz ten, uważany za jednego z odnowicieli poezji hebrajskiej XX wieku, miał za żonę chrześcijankę.

Pytanie od naszej redakcji: gdzie są feministyczne manifestacje przeciwko szowinizmowi ortodoksyjnych Żydów i umniejszaniu roli kobiety?

gosc.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra