Prastara katedra w Niemczech wyburzona, bo… złoża węgla ważniejsze

Twitter Tom Barfield

W Immerath w Nadrenii Północnej-Westfalii wyburzono starą neoromańską katedrę pw. św. Lamberta. Złoża węgla brunatnego okazały się ważniejsze.

Trzy dni przed ostatecznym wyburzeniem świątyni odbyło się spotkanie przedstawicieli największych niemieckich Kościołów, którzy zorganizowali polityczno-ekumeniczną demonstrację w obronie małych ojczyzn i przyrody. Wszystko na nic. Cała wieś – a wraz z nią katedra – poszły do wyburzenia.

To nie pierwszy przypadek, gdy pod dyktando wielkich korporacji w Niemczech wymazywano całe wioski.

– Nasze serca przepełnia dzisiaj smutek i melancholia, może też gniew i wzburzenie – powiedział ks. Günter Salentin. – Wobec dominacji polityki, interesów gospodarczych i maksymalizacji zysków wszelki opór był od początku skazany na niepowodzenie – dodał.

dw.com

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra