Legierski: Reklama H&M nie była rasistowska. Współcześni biali nie muszą biczować się za przeszłość

Tomasz Rykaczewski, CC BY 3.0, Wikimedia Commons/Twitter Telewizja Republika (kolaż)

Sprawę oskarżonej przez ludzi o rasizm firmy H&M skomentował Krystian Legierski, czarnoskóry dziennikarz. Stwierdza jasno: Ta reklama nie była rasistowska, zaś politpoprawność i autocenzura sięga obecnie szczytów!

– Autocenzura i poprawność polityczna to pokłosie rasistowskiego myślenia, tyle pokoleń minęło już od czasu segregacji rasowej, że współcześni biali nie muszą biczować się za to, co robili ich pradziadkowie. To nie ma sensu – powiedział w rozmowie z noizz.pl Krystian Legierski. – Oczywiście, jeśli ktoś wartościuje ludzi ze względu na kolor skóry, używa rasistowskiej retoryki – to jest niedopuszczalne i w tych wypadkach powinna działać poprawność polityczna. Ale nie możemy dać się zwariować i zachowywać inaczej wobec ludzi, tylko dlatego, że mają inny kolor skóry – dodał.

– Właśnie to rozróżnienie, że jak do białego dziecka [powiesz małpko – red.] to super, a jak do czarnego – to już nie, jest pokłosiem rasistowskiego myślenia. Specjalnej delikatności, która właśnie dzieli, a nie zrównuje nas wszystkich – stwierdza Legierski. – Nie wiem co przyświecało agencji, która zrobiła reklamę dla H&M, ale podejrzewam, że komuś kto ją tworzył, nie przyszło do głowy, że zostanie wpisana w rasistowski kontekst. Według mnie nie jest wymierzona przeciwko czarnoskórym – skomentował dziennikarz.

Na sam koniec powiedział, że „choć jest już za stary na takie bluzy”, to „nosiłby taką”.

noizz.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra