Doradca Dudy oskarża PiS o utrzymywanie szkodliwego modelu ochrony zdrowia

W wywiadzie dla Luizy Dołegowskiej z portalu Fronda, doradca prezydenta Andrzeja Dudy z Narodowej Rady Rozwoju i szef Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski wyjaśnił „jak radykalnie uzdrowić służbę zdrowia” stwierdził, że obecny system ochrony zdrowia musi zostać zmieniony bo jest „zły i patologiczny”.

Zdaniem Andrzeja Sadowskiego „nie ma na świecie takiego systemu opieki medycznej, gdzie przy zawsze ograniczonych środkach byłby do niej nieograniczony dostęp. A próbuje się Polakom latami wciskać taką ciemnotę ekonomiczną, co powinno być karane”.

Według doradcy prezydenta obecny socjalistyczny system ochrony zdrowia jest „źle zarządzany, (…) środki i te ludzkie i finansowe są marnotrawione”. By go uzdrowić trzeba zlikwidować biurokracje. By system dobrze działał rząd powinien zakupywać „na konkurencyjnym, komercyjnym rynku pakiety medyczne dla obywateli”. Takie pakiety medyczne dawały by większy dostęp do świadczeń.

Andrzej Sadowski przypomniał, że „90 proc. aktywności lekarzy pierwszego kontaktu to jest wypisywanie ponownie recept, czyli przedłużanie recept”, podczas gdy „w innych krajach w ogóle się tego nie robi, bo przy różnego rodzaju schorzeniach, zwłaszcza przewlekłych, wypisuje się raz receptę, nawet na całe życie, i ona jest dostępna w systemie w każdej aptece w danym kraju. Stąd, gdy popatrzymy na jałowość tych procedur, które marnują czas lekarzy, gdzie pielęgniarki nie mają takich kompetencji, jak w innych krajach Unii Europejskiej, (gdzie w większości to one przygotowują obszar pracy lekarza) to zobaczymy, jak ten system, nawet w warunkach ograniczonych możliwości finansowych jest kompletnie bez sensu”.

Komentując wypowiedź Andrzeja Sadowskiego warto zwrócić uwagę, że można było by wyeliminować zbędną biurokracje wprowadzając zasadę, że wszyscy obywatele Polski mają prawo do ”bezpłatnych” świadczeń medycznych gwarantowanych przez państwo. Dziś olbrzymie sumy pieniędzy są marnowane na weryfikacje prawa do korzystania z bezpłatnych świadczeń, zyski z tej weryfikacji są o wiele niższe od kosztów (bo i tak państwowe lecznictwo musi każdemu udzielić pomocy, nawet jak nie ma prawa do bezpłatnych świadczeń i wiadomo, że za nie nie zapłaci). Przejawem tej patologi systemowej jest utrzymywanie systemu urzędów pracy, które służą zapewniają bezrobotnym tylko ubezpieczenie zdrowotne. Objęcie wszystkich ubezpieczeniem zdrowotnym pozwoliło by na likwidacje urzędów pracy i na uzyskanie oszczędności z tego płynących.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra