Muzeum w Oświęcimiu dzieli więźniów na Żydów i nie-Żydów!!!

Teren obozu pokryty jest serią muzealnych tablic informacyjnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie forma…

Fot. https://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2011/01/a31.jpg

Część tablic informuje o „nie-Żydach”. To tablice informacyjne m.in. przy ruinach czterech krematoriów i komór gazowych na terenie Birkenau (sąsiedniej Brzezinki).

O szokujących tablicach opisujących więźniów jako Żydów i nie-Żydów (bez podania narodowości tych drugich) poinformowała TVP w „Wiadomościach”. Dziennikarz Bartłomiej Graczak skomentował to następująco: „Co może dziwić, nieprecyzyjne sformułowania pojawiają się nawet w Muzeum Auschwitz – ofiary podzielono na Żydów i nie-Żydów”.

O co chodzi? O zwykły lapsus językowy! Nie sądzę…

Przytoczmy znaczące słowa, które kiedyś w TVN wypowiedziała Barbara Engelking z Centrum Badań nad Zagładą Żydów:

„Dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna, śmierć  jak śmierć. A dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie. To była metafizyka. To było spotkanie z Najwyższym.”

Świat podzielony na lepsze i gorsze ofiary, Żydów i nie-Żydów, to świat bliski retoryce nazistowskiej…

RW/TVP

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra