Rosyjska propaganda nie ustaje w szerzeniu antypolskiej narracji Żydów

fot. Jan Bodakowski

Rosyjski portal dla Polaków Sputnik nie ustaje w szerzeniu antypolskiej narracji Żydów. W artykule „Głos z Izraela: W głębokim poważaniu” Leonid Łucki, pisarz i publicysta z Izraela, nazwał nowelizacje ustawy o IPN skandaliczną i dwulicową.

Zdaniem publicysty rosyjskiego portalu dla Polaków premier Polski powinien w Monachium przypomnieć rzekome pogromy „Żydów w czasie i po II wojnie światowej” oraz rzekome egzekucje „żydowskich partyzantów na rozkaz dowódcy Armii Krajowej Bora-Komorowskiego”.

Rosyjski portal dla Polaków przypomniał również o rzekomym prześladowaniu Żydów przez Polskę w marcu 1968 za, które Polacy powinni się kajać.

W wywiadzie dla Leonida Swiridowa „Polski rząd przepisuje historię i podsyca nienawiść” izraelski publicysta i działacz społeczny Avigdor Eskin stwierdził, że „polski premier Mateusz Morawiecki nie tylko pozwolił sobie na obraźliwe porównanie polskich kolaboracjonistów i żydowskich w czasie okupacji. Pierwsi działali, bo tak chcieli, a drudzy ze strachu przed śmiercią”.

Zdaniem rozmówcy rosyjskiego portalu dla Polaków „Mateusz Morawiecki odbył pielgrzymkę do miejsca, gdzie pochowani są żołnierze Brygady Świętokrzyskiej. To organizacja polskich szowinistów, która jak wiadomo, dołączyła do SS”.

Rozmówca rosyjskiego portalu dla Polaków potępił polski parlament za przyjęcie „szyderczych poprawek do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (…) w przeddzień międzynarodowego dnia Holocaustu”, oraz bluźnierczej nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej umożliwiającej „demontaż pomników żołnierzy radzieckich”.

Zdaniem rozmówcy rosyjskiego portalu dla Polaków „nacjonalistyczny rząd Polski nie jest zdolny do tworzenia w sferze duchowej, naukowej i kulturowej. Zamiast tego zajmuje się przepisywaniem historii i podsycaniem nienawiści”. Dla rozmówcy rosyjskiego portalu dla Polaków takie działania to „tylko szowinistyczne pląsy w samej Polsce”.

Rozmówca rosyjskiego portalu dla Polaków przyznaje, że w walce z polską narracją historyczną „Rosja i Izrael wykazują solidarność. Po szyderczej decyzji polskiego sejmu z 22 czerwca 2017 roku zwołano jednoczesne posiedzenie izraelskiego Knesetu i rosyjskiej Dumy Państwowej. W danym konflikcie Rosja wyraziła solidarność z Izraelem”. Rozmówca rosyjskiego portalu dla Polaków nie ukrywa, że w walce z antykomunizmem i brakiem filosemityzmu trzeba „zacząć od Polski, a potem wziąć się za kraje bałtyckie i Ukrainę”.

Nieustanne wsparcie rosyjskiej propagandy dla antypolskiej narracji Żydów dobitnie pokazuje bankructwo środowisk pro rosyjskich w Polsce, w tym i tych które podszywają się pod narodowców czy prawice. W walce z Polską Rosja i Żydzi działają wspólnie.

Warto rosyjskim propagandzistom przypomnieć, że nie było w Polsce pogromów, AK nie zabijała Żydów tylko bandytów (bez wnikania w ich pochodzenie etniczne), Polacy nie mają co się wstydzić za marzec 1968 bo było on dziełem rządzących Polską z nadania Rosji komunistów, którzy nie mieli poparcia Polaków, Brygada Świętokrzyska nie dołączyła do SS tylko walczyła z niemieckimi okupantami (w tym wyzwoliła obóz koncentracyjny dla Żydówek w Holiszowie), z nazistami współpracowała od 1939 do 1941 roku Rosja sowiecka.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra