Dla lewicy to skandal. IPN uczcił narodowych radykałów Bolesława Piaseckiego (WIDEO)

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się album autorstwa dr Kazimierza Krajewskiego „Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych” -publikacja, która niewątpliwie wywoła skowyt wściekłości lewicy, i skłoni filosemitów do wysuwania oskarżeń pod adresem IPN o rzekome gloryfikowanie faszystów i antysemitów.

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe były oddziałami partyzanckimi podległymi Konfederacji Narodu na której czele stał Bolesław Piasecki lider Ruchu Narodowo Radykalnego, dla wszelkiej maści lewaków i Żydów symbol rzekomego polskiego antysemityzmu i faszyzmu.

W promocji albumu w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) wzięli udział: autor pracy dr Kazimierz Krajewski z oddziału warszwskiego IPN, dr Tomasz Łabuszewski (IPN Oddział Warszawa), Michał Wołłejko, Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. Spotkanie uświetnił koncert Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołu Contra Mundum.

Jak informuje IPN album „Życie i śmierć dla Polski” to opis dziejów „trwających kilka lat walk Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, oddziałów partyzanckich sformowanych przez Konfederację Narodu, organizację konspiracyjną wywodzącą się z przedwojennego radykalnego ruchu narodowego. Konfederacja Narodu, dostrzegając zagrożenie komunistyczne nadciągające ze wschodu, już w 1942 r. postulowała uruchomienie partyzantki polskiej na Kresach Wschodnich w celu wypierania z nich wrogiej partyzantki sowieckiej. „Bronią zdobytą na Niemcach przepędzimy precz bolszewików” – głosiło jedno z haseł konfederackich.

Antykomunistyczna akcja partyzancka UBK prowadzona była przy nieżyczliwej niekiedy postawie dowódczych gremiów AK, ulegających nierealnej iluzji co do możliwości porozumienia się ze Związkiem Sowieckim – „sojusznikiem naszych sojuszników”.

Niezależnie od wszelkich trudności partyzanci spod znaku UBK walczyli z obydwoma wrogami wolności naszego kraju – Niemcami i Sowietami. Uderzeniowe Bataliony Kadrowe przeszły długi szlak bojowy – spod Warszawy, przez Podlasie, Białostocczyznę, Prusy Wschodnie, Litwę – na Nowogródczyznę i Wileńszczyznę. Konfederaci uczestniczyli w operacji „Ostra Brama”, walczyli też w szeregach 30 Poleskiej DP AK i w Powstaniu Warszawskim. Na trasie działań oddziałów UBK pozostały setki partyzanckich mogił.

Do albumu dołączona jest płyta Wymarsz Uderzenia zawierająca piosenki i utwory poetyckie twórców z kręgu konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród” – w wykonaniu zespołu Contra Mundum”.

Relacje z promocji można obejrzeć na kanale You Tube portalu Wolność24.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra