Kolejna ubecka katownia zostanie zaorana w biały dzień jak kiedyś słynna Strzelecka 8?

Stowarzyszenie Idea Carpathia od 2017 roku zabiega o zachowanie piwnic budynku przy ul. Portiusa w Krośnie. Mieściła się tam katownia UB, gdzie przetrzymywano między innymi osoby związane z polskim podziemiem niepodległościowym. Stowarzyszenie złożyło w bieżącym roku kolejny wniosek do Ministra Kultury Piotra Glińskiego.

Na zdjęciu inna katownia, przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie – Fot. BSKZ

„Z uwagi na rażące niebezpieczeństwo utraty przez opisywane we wniosku piwnice unikatowej wartości historycznej prosimy o rozpatrzenie niniejszego wniosku w możliwie najkrótszym terminie”

apeluje do Ministra stowarzyszenie Idea Carpathia

Petycja w tej sprawie złożona do prezydenta miasta została rozpatrzona dopiero po złożeniu skargi na niedotrzymanie terminu. Władze miasta zapewniają, że historyczne piwnice nie zostaną zniszczone. Ale członkowie stowarzyszenia wskazują, że jedno z najcenniejszych pomieszczeń – cela, w której przetrzymywany był Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ks. Jan Zawrzycki, związany z Armią Krajową – zostało już przerobione na kotłownię. Bezcenne rysunki wykonane przez uwięzionego bohaterskiego księdza zginęły bezpowrotnie.

– informuje portal wPrawo.pl

Patrioci więzieni przez UB pozostawili po sobie wiele śladów. Były to m.in. wyryte gwoździem napisy (najczęściej data uwięzienia, imiona i nazwiska, ale także rysunki). Na istnienie części z nich, jedynym dowodem są wyłącznie fotografie ze względu na to, że w miejscu tym zostały przeprowadzone już wcześniej remonty – przeczytamy we wniosku Stowarzyszenia

AW/wPrawo.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra