Średnie pensje znów wzrosły! No, ale ile Ty zarabiasz? Absurd wzrostu? Nie załapałeś się…?

Przeciętne wynagrodzenie znów wzrosło i to o tak wysoki procent, że nawet analitycy się tego nie spodziewali, bo…o ponad 6 proc.! Tak szybkiego wzrostu nie odnotowano od 2009 roku. Jednak większości Polaków jeszcze bardzo daleko do tej średniej krajowej…

Fot. Pixabay.com

Przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2018 r. wyniosło 4.622,84 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 6,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,4 proc – informuje (PAP)

W I kwartale 2017 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 4353,55 zł, zaś w ostatnim kwartale ubiegłego roku – 4516,69 zł. Tak zwana pensja krajowa w I kwartale tego roku wynosiła 4622,84 zł i była wyższa o 6,18 proc., wynika z komunikatu GUS.

GUS nie bada wszystkich firm. Dane GUS-u dotyczące płac nie obejmują całego rynku. Średnia krajowa, o której mowa, uwzględnia ok. 5 proc. przedsiębiorstw w Polsce zatrudniających powyżej 9 osób, czyli jedynie ok. 60 proc. wszystkich pracowników w naszym krajuinformuje portal businessinsider.com

Tak szybkiego wzrostu wynagrodzeń nie widzieliśmy od 2009 r.(…)

Kwartalny odczyt przeciętnego wynagrodzenia obejmuje całą gospodarkę. Comiesięczny wskaźnik średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw jest wyższy – wynosi 4 886,56 zł brutto. Obejmuje jednak tylko płace w dużych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych. Małe firmy i budżetówka płacą mniej.

4 622,84 zł brutto oznacza, że na rękę pracownik dostaje ok. 3287 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że średnia pensja jest zawyżana przez osoby o najwyższych dochodach i ponad połowa pracowników zarabia poniżej tej kwoty – dodaje fakt.pl

AW/PAP/businessinsider.com/fakt.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra