I Komunia Święta: Często trzeba zapłacić podatek czasem grozi nam kara pozbawienia wolności

Prezent na I Komunię Świętą to też  forma darowizny. A  jak wiadomo od darowizny  trzeba zapłacić podatek.

Fot. youtube.com

Urząd skarbowy może zapukać do naszych drzwi nawet ze względu na przyjęcie przez nasze dziecko drogiego prezentu komunijnego od znajomych lub przyjaciół. Zgodnie z  polskim prawem, kwota która przekroczy niecałe 5 tys. złotych, powinna być zgłoszona fiskusowi. Największy limit nieopodatkowanej darowizny mają rodzice, rodzeństwo i dziadkowie – 9637 zł. Druga grupa podatkowa to krewni: wujek i ciocia mogą dać 7276 zł a trzecia grupa podatkowa „tylko” – 4902 zł. Przy czym limity te obejmują  wartość wszystkich prezentów z okresu ostatnich pięciu lat.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym, dziecko nie może rozporządzać własnym majątkiem, ale to wyłącznie jego własność. Rozporządzać w jego imieniu mogą  rodzice lub opiekunowie prawni. Czynności te mieszczą się  jednak w ramach tzw. zarządu i podlegają pewnym ograniczeniom. Za pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej możemy kupić dziecku nowy rower, komputer,ubrania, ale przywłaszczenie ich na poczet wydatków np. na przyjęcie komunijne jest już przestępstwem. Przywłaszczenie jest, bowiem, przestępstwem przeciwko mieniu, do którego odnosi się art. 284 Kodeksu karnego:

Art. 284. § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

A przyjęcia te ostatnio stają się absurdalnie drogie i wydatki na nie porównywalne są do kwot wydawanych na organizację Ślubów i Wesel; (kamerzyści, limuzyny, fryzjerzy, eleganckie stroje, wytrawne poczęstunki w restauracjach a nawet zespoły muzyczne)

 

 AW/PAP/bezprawnik.pl/

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra