Francja nie wie już sama co zrobić z ocalałymi po rewolucji zabytkami

Znana i uznana, szwajcarsko-paryska artystka Felice Varini znalazła sposób na siebie i na swoją sztukę. Również chociaż raczej nie zamierzenie sposób by ukazać problemy zabytków francuskich, które borykają się z brakiem odpowiedniej ochrony konserwatorskiej.

 

źródło: wikipedia.pl

Varini od lat przeprowadza kontrowersyjne próby wprowadzenia w przestrzeń publiczną swoich niezbyt nowatorskich artystycznie koncepcji, o dziwo z olbrzymim powodzeniem. Niestety za medium używa zabytków architektury francuskiej, którym przydałaby się np. kompleksowa renowacja, a nie kolorowa, artystyczna ingerencja.  Jednak specjaliści twierdzą inaczej i przeznaczają ogromne kwoty…na rozgłos i bulwersacje. Felice „oblężała” już w swojej karierze takie perełki jak; zamek Bellinzona w Ticino, taras Grand Palais oraz oranżerię pałacu wersalskiego.

W tym roku Varini przypuściła szturm na ufortyfikowane miasto Carcassonne na południu Francji. Słynny zamek został przyozdobiony instalacją wykonaną z jaskrawożółtych aluminiowych blach przymocowanych do murów fortecy, które układają się w 15 wielkich, koncentrycznych pierścieni, przypominających np. tarczę strzelniczą.

Dzieło zostało zamówione z okazji 20-lecia wpisania twierdzy na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Varini nie chiała podać szczegółów finansowych, wiadomo że dotacje płyną przez fundusz zabytków narodowych.

 

AW/leparisien.fr

 

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra