Zobacz jak żydowscy kłamcy próbowali z Węgrowa zrobić drugie Jedwabne!

Szragi Fajwela Bielawski w 2015 napisał „Ostatni Żyd z Węgrowa”, wspomnienia, których nikt naukowo nie weryfikował, a które opisały Polaków jako doskonałe i masowe narzędzie zbrodniczej kolaboracji z hitlerowcami.

Bielawski zadał retoryczne pytanie:

” „Dlaczego całe miasto współpracowało ze zbrodniczą grupą najeźdźców przy wysyłaniu swych sąsiadów do komór gazowych?””

Całe miasto…???

Do sprawy wrócił „Tygodnik Siedleckie”, który w internecie zrelacjonował serwis wPrawo.pl:

„Radosław Jóźwiak, historyk z węgrowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza, przez kilkanaście miesięcy weryfikował opowieść S. F. Bielawskiego – sięgał do źródeł, konfrontował zapisy, przeszukiwał archiwa, zestawiał dane. Efektem jego pracy jest książka o zagładzie żydowskiej społeczności Węgrowa, którą będzie można przeczytać za kilka tygodni. Dzisiaj można powiedzieć jedno – większość opowieści Bielawskiego nie odpowiada prawdzie.”

W wywiadzie opublikowanym w „Tygodniku Siedleckim” Radosław Jóźwiak zapewnia, że dysponuje mocnymi przesłankami, iż Szraga Fajwel Bielawski i jego dwaj bracia byli członkami żydowskiej policji.

„W likwidację węgrowskiego getta była zaangażowana żydowska policja, a członkowie Judenratu założyli kapelusze z opaskami, które gwarantowały im nietykalność. Wcześniej wycisnęli od pozostałych Żydów ogromny haracz, który rzekomo miał uchronić ludność getta przed wywózką. Uchronił, ale tylko ich”

– mówi Jóźwiak.

„Gdy ukazała się książka „Ostatni Żyd z Węgrowa”, dysponowałem zeznaniem Bielawskiego złożonym w 1945 r. przed komisją żydowską w Łodzi. To zeznanie to trzy kartki. Opisuje on tam m.in. zabójstwo rabina Morgensterna we wrześniu 1939 r. Można było się spodziewać, że podobnie barwnie opisze likwidację węgrowskiego getta. Tymczasem swoją relację ograniczył wtedy do kilku zdań”

– wskazuje historyk.

Kilka zdań, gdy żyli świadkowie tamtych wydarzeń i mogli bez problemu podważyć zeznania Bielawskiego. Opowieść o polskiej współwinie za Holokaust kilkadziesiąt lat później. I to w USA, gdzie nikt z Węgrowa nie mógł rzucić mu w twarz: „Kłamiesz!” – komentuje sprawę serwis wPrawo.pl

Wyroi/wPrawo.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra