Karabin w każdym domu? Wzorujmy się na Andorze!

Andora to jedno z najmniejszych państw świata. Ma 462 km² i zamieszkuje je niecałe 80 tys. ludzi. Znajduje się w Pirenejach.  Graniczy od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

Ciekawostką tego kraju jest to, że jego głową są tradycyjnie dwaj książęta: każdy kolejny biskup katalońskiej diecezji Urgel oraz każdy kolejny prezydent Francji. Mają oni prawo weta wobec międzynarodowych traktatów i pełnią funkcje reprezentacyjne.

Tym, czego możemy się od niego nauczyć jest podejście do broni. Kraj ten wydaje się wolny od wszelkich zagrożeń zewnętrznych położony między Hiszpanią a Francją. Ze względu na swoją skalę nie utrzymuje armii, choć posiada 15 żołnierzy, którzy pojawiają się na paradach i w oficjalnych uroczystościach.

Mimo to prawo zobowiązuje wszystkich obywateli do posiadania karabinu w domu, aby na wypadek wojny, każdy obywatel mógł spełnić swój obowiązek i chronić ojczyznę. Jeśli ktoś nie ma karabinu może zgłosić to na policję, która dostarcza broń z własnego magazynu.

MK/prawy.pl

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra