Kto będzie sprawdzał Twoje komentarze w sieci? Ministerstwo Cyfryzacji porozumiało się z Facebookiem

Działania Ordo Iuris były odpowiedzią na usuwanie przez administracje portali społecznościowych treści publikowanych przez użytkowników lub ograniczanie dostępu do nich. Odbywało się to w oparciu o kryteria ideologiczne i polityczne. Z cenzurowaniem zetknęli się przede wszystkim internauci zamieszczający treści promujące wartości chrześcijańskie, czy patriotyczne. Likwidowane były m.in. wpisy i profile dotyczące historii Armii Krajowej, czy husarii, a także zdjęcia piłkarzy w koszulkach z symbolem „Polski Walczącej”. Usunięto również wydarzenie dotyczące festiwalu rekolekcyjnego, czy zdjęcia z Marszu Niepodległości w 2017 r. autorstwa znanego fotografa Chrisa Niedenthala.

Instytut przeprowadził zbiórkę podpisów pod petycją do Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego w sprawie zmian w Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zebrano ich ponad 14 tys. Inicjatywa spotkała się także z poparciem znanych dziennikarzy. Akcję poparło również Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Eksperci Ordo Iuris zostali zaproszeni przez Ministerstwo do udziału w konsultacjach, których celem było wypracowanie nowych rozwiązań. W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną Instytut sugerował powierzenie rozstrzygania niektórych sporów dotyczących cenzury na portalach społecznościowych Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej lub sądom powszechnym.

Porozumienie między Facebookiem, a Ministerstwem Cyfryzacji zakłada utworzenie Punktu Kontaktowego. Będzie on służył użytkownikom portalu, których wpisy lub profile zostały zablokowane, do składania wniosków o sprawdzenie słuszności działań administracji portalu.

Co istotne, porozumienie nie daje Ministerstwu dodatkowych uprawnień cenzorskich. Weryfikowane będą bowiem treści już zablokowane przez Facebooka, wobec których reklamacja nie została rozpatrzona w terminie lub rozpatrzono ją negatywnie.

Ministerstwo wysłuchało postulatów środowisk katolickich, konserwatywnych i narodowych, które apelowały do rządu o zajęcie się sprawą cenzurowania treści. Krokiem w dobrą stronę jest utworzenie Punktu Kontaktowego, czyli krajowej jednostki, która będzie się zajmować weryfikacją nakładanych przez Facebooka blokad. Wątpliwości budzi natomiast brak regulacji zapewniających bezstronność członków Punktu”

– skomentował mec. Tomasz Chudzinski z Centrum Analiz Instytutu Ordo Iuris.

W Instytucie prowadzone są obecnie prace nad wnioskiem do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Dotyczy on zbadania regulaminu Facebooka pod kątem istnienia w nich niedozwolonych zapisów.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra