Niemcy opodatkują wyznawców islamu?

O podatku od meczetów szeroko rozpisuje się niemiecka prasa.

„Kto opłaca imama, decyduje o modlitwie. Dlatego jest tak fatalnym, że wiele meczetów w Niemczech jest zależnych od pieniędzy z Turcji czy państw Zatoki Perskiej. Umacnia to a nie rozbija paralelne społeczeństwa”

– pisze „Neue Osnabrücker Zeitung”.

„Frankfurter Rundschau” sięga natomiast po zdanie wypowiedziane w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Christiana Wulffa: „Islam należy do Niemiec”. Gazeta argumentuje, że jeżeli ma tak być, islam „będzie musiał znaleźć własne formy organizacyjne, możliwie niezależne od pieniędzy i wpływów instytucji politycznych za granicą”. Co więcej „Frankfurter Rundschau” podkreśla, że kluczowym problemem jest nie tyle finansowanie… a mentalność wyznawców. Przekonuje, że „chrześcijanie, żydzi czy muzułmanie: im bardziej ludzie czują się w tym społeczeństwie w domu, tym bardziej będą w stanie chronić się przed kuratelą”.

Sceptycznie do podatku od meczetów odnosi się „Nordwest-Zeitung”.

„Jeżeli chce się przytłumić zagraniczne wpływy, podatkowi na meczety musiałby towarzyszyć zakaz finansowania ich z zagranicy. Już teraz słychać larum podnoszone w Turcji i muzułmańskich gminach wyznaniowych tu w kraju. Przy tym wszystkim islam jest tak rozdrobniony w najróżniejsze ugrupowania, sekty, szkoły prawa czy narodowe społeczności, że przypuszczalnie niemożliwe będzie oszacowanie liczby organizacji, które będą mogły zostać uznane za «kościoły». Wreszcie prawo do nałożenia i ściągania podatku nie jest też lekarstwem na radykalne sekty islamskie. Ci ludzie zawsze finansowali się sami. W równym stopniu nienawidzą Zachód i rządy w świecie islamskim. Z zasady nie robią oni interesów z państwem”

– czytamy na łamach dziennika.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra