Parlament Europejski chce nadać robotom osobowość prawną. Biskupi ostrzegają przed „uczłowieczeniem” maszyn

Parlament Europejski przedstawił propozycję nadania robotom „osobowości prawnej”, co pozwoliłoby przerzucić odpowiedzialność z ich producentów na same maszyny za szkody wyrządzone ludziom. Byłaby to ochrona dla korporacji przed płaceniem wysokich odszkodowań.

COMECE opublikowała dokument „Robotyzacja życia – etyka w obliczu nowych wyzwań”. Został on przygotowany przez powołaną ad hoc grupę ds. robotyzacji, gdy na szczeblach unijnych zintensyfikowane zostały dyskusje na temat sztucznej inteligencji i określania zasad definiujących relacje między ludźmi a robotami.

Europejska Grupa Etyki w Nauce i Nowych Technologiach wydała oświadczenie dot. „sztucznej inteligencji, robotyki i systemów autonomicznych” oraz projekt „wytycznych dotyczących etyki i sztucznej inteligencji”. Ten ostatni uzmysłowił narastającą liczbę pilnych, złożonych pytań ws. kwestii moralnych w tej dziedzinie. Podkreślona została również potrzeba zdefiniowania etycznych i prawnych ram dla projektowania, produkcji, użytkowania i zarządzania sztuczną inteligencją.

Na czele Komisji COMECE stanął prof. Antonio Autiero, a w jej skład weszli teologowie, filozofowie, prawnicy i inżynierowie. Przeanalizowali oni wpływ robotyzacji na osobę ludzką i na społeczeństwo – jako całość. Komisja doszła do wniosku, że niezbędne jest wytyczenie jasnych wskazówek dla przyszłych pokoleń. Podkreślała także z pełnym przekonaniem, że niemożliwa jest żadna bezwarunkowa akceptacja sztucznej inteligencji. Komisja zachęciła też do zapoznania się z istniejącymi już zasadami etycznymi.

W dokumencie zwrócono uwagę na rosnącą zależność ludzi od zaawansowanych narzędzi technologicznych. Podkreślono, że robotyzacja przekracza ludzkie ograniczenia fizyczne i poznawcze w procesach decyzyjnych i regulacyjnych, przyczynia się do minimalizacji kosztów produkcji i pracy, a także zmniejsza zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy. Jak dodano, zwiększa również wydajność procesów produkcyjnych, co w społeczeństwach, które stać na zastosowanie wyrafinowanych technologii, prowadzi do stopniowego zastępowania ludzi maszynami.

 

Jasno stwierdzono, że humanizacja robotów i robotyzacja osób ludzkich nie jest dopuszczalna. W dzisiejszej kulturze, która nie toleruje ograniczeń biologicznych, widoczne jest dążenie do stworzenia super ludzi. Wynika to z utopijnych wizji filozoficznych o stworzeniu „trans-„ lub „post-ludzi”. Robotyzacja rozwija się przy jednoczesnym postępowaniu „kryzysu antropologicznego” – kwestionującego tożsamość i prawdziwą rzeczywistość osoby ludzkiej.

Według Komisji COMECE, do robotyzacji należy podchodzić z rezerwą, „mądrze i krytycznie traktować ją jako szansę, ale nie jako absolut, konieczność”.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Najpopularniejsze

Wszystkie prawa zastrzeżone. Możesz udostępniać treści portalu Lewy.pl w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie treści w części lub całości przez inne redakcje oraz serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Copyright © 2017 Fundacja Edukacja przez Media

Góra